Pivovar s atmosférou, kterou ochutnáte v každém doušku

Náš pivovar se při své rozloze 250 m² řadí mezí největší místní krajské pivovary a svým unikátním zasazením přímo do restaurace přidává na příjemné atmosféře.

Vlajkové lodě mezi pivními speciály

Kapitán 12
Spodně kvašený polotmavý ležák z českých surovin s žateckým chmelem. Svou jantarovou barvu získává díky použití karamelového a praženého ječného sladu. Příjemná plnost tohoto piva je slazena s vyváženou hořkostí.
Pilot 11
Tradiční český spodně kvašený světlý ležák, z českých surovin, s žateckým chmelem. Vyznačuje se skvělou pitelností.
Čmelák 11
Oblíbený ležák s přídavkem medu. Med je do piva přidáván až při studeném procesu výroby, tím jsou do piva přeneseny všechny prospěšné látky, které med obsahuje.
Navigátor 14
Svrchně kvašené silné pivo typu IPA. Vyznačuje se vyšším obsahem alkoholu, vyšší hořkostí a voňavým aroma po použitých chmelech. Ve vůni  i chuti nalezneme tóny tropického ovoce.

Grilování jedině s naším výčepem

K domácímu grilování patří neodmyslitelně dobré pivo, a proto v rámci našeho místního pivovaru nabízíme také možnost zapůjčení pivního výčepu. Rádi vám k výčepu přidáme i některý z našich speciálů, ať to grilování, stojí za to! O možnosti zapůjčení výčepu se informujte u personálu.

Externí nákup pivních speciálů

V rámci našeho pivovaru nabízíme také možnost externího odkupu pivních speciálů. Standartně nabízíme odběr pro 100l, 200l a 400l. V případě potřeby je možné se domluvit individuálně. S vaším dotazem pro externí odběr se prosím obraťte na e-mail info@aerorestaurace.cz.

Příběh našeho pivovaru

Naším primárním cílem pro vytvoření pivovaru byla myšlenka vnést nového ducha do místního prostředí, které se prolíná s kulturní konzumací piva, zejména pro jeho blahodárné účinky. Při výběru vhodné technologie jsme vsadili na ryze českou značku Czech Brewmaster. Na pivovaru si tak opravdu zakládáme a i proto můžeme říct, že náš systém pro výrobu pivních speciálů se řadí mezi největší místní pivovary v kraji.
Na začátku celého procesu jsme vsadili na naše sládky a společně s nimi určily 2 stálice v podobě spodně kvašených ležáků, které nesmí chybět v žádném pivovaru. První speciál pod názvem Pilot 11 se průtokoměrem prohnal na začátku května roku 2018. Později následoval Kapitán 12 a v neposlední řadě například Letuška 9, vyznačující se svou lehkostí a schopností dodat energii pro jakoukoliv aktivitu.

Odpočinek v "pivní" vířivce

Odpočinek a dobré pití patří neodmyslitelně dohromady. Po příchodu do wellness nabízíme krásně vychlazený sekt a pro ty z vás, kterým bychom se tímto nezavděčili, nabízíme možnost přistavení pivního výčepu přímo k vířivce stejně jako můžete vidět na prostřední fotografii níže. Můžete tak odpočívat a dopřávat si z nabídky našich pivních speciálů.

Postup přípravy pivních speciálů

V momentě, kdy všechny suroviny dorazí do pivovaru, tak se celý proces rozbíhá a prvním krokem je vždy mletí sladu.
Vystíráním je myšlen proces smísení přesné dávky rozemletého sladu a vody. Vznikne nám tak „kaše“, které se říká vystírka. Teplota vystírací vody je nejčastěji 37 °C u spodně kvašených piv nebo 52 °C u svrchně kvašených piv. Při vystírání musí být slad dokonale rozmíchán tak, aby se vytvořila hustá tekutina a nezůstávaly na povrchu nerozmočené zbytky sladového šrotu.

Rmutování je proces, při kterém je škrob ze sladu pomocí sladových enzymů přeměněn zejména na zkvasitelné cukry. Při vlastním rmutování působí celá škála enzymů, které připraví sladový výluh pro činnost kvasinek. Spolu s enzymy na rozrušení škrobu působí i enzymy pro štěpení bílkovin a mnoho dalších skupin. Tomu je podřízen celý proces rmutování, kdy při ideálních podmínkách konkrétního enzymu jsou zařazeny prodlevy. Rmutovacím postupem je vytvářen základní chuťový charakter piva.

Rmutovacích postupů je několik druhů. Nejpoužívanějším postupem je tzv. dvourmutový výrobní postup, kdy přibližně jedna třetina je odčerpána do rmutovacího kotle a teplotní režim probíhá odděleně. Po povaření je tato třetina vrácena zpět a po promíchání je opět oddělena jedna třetina a celý proces se opakuje. Mezi nejdůležitější rmutovací teploty patří 37 °C, při které se ovlivňuje kyselost piva a teplota 52 °C, při které jsou štěpeny bílkoviny. Štěpení škrobu probíhá při dvou teplotách tzv. nižší cukrotvorné teplotě 63 °C a vyšší cukrotvorné teplotě 72 °C. Na závěr se rmut vždy krátce provaří při teplotě 100 °C. Tímto postupem získáme sladinu, což je tekutý cukerný podíl rmutu a mláta.

Tento proces probíhá již dohromady z obou podílů rmutů. Účelem je oddělit sladinu od mláta. V nádobě je sítové dno, tudíž funguje jako cedník. Těžší mláto leží na sítě a jako další filtrační vrstva čistí sladinu od jemnějších kalových podílů. Poté se scezená mladina uvede do varu.
Do vroucí sladiny se přidává postupně (na třikrát nebo i na vícekrát) chmel, délka varu je až 90 min. Chmel je v podstatě koření, takže se z něj vyvaří chmelové látky, které jsou hořké a aromatické. Používáme několik odrůd chmele, ale základním chmelem je ten nejznámější Žatecký poloranný červeňák.
Na závěr se musí uvařená mladina vyčistit od chmelových a jiných kalů, a to ve vířivé kádi. Napustí se do ní horká mladina a ta vířením dostane kaly do středu nádoby, následně se mladina zchladí a provzdušní. V tomto stavu putuje mladina poté do spilky.
Ve spilce se do kvasného tanku napustí mladina, která se zakvasí pivovarskými kvasnicemi. Poté zde probíhá hlavní kvašení. Teplota spílané mladiny je cca 11 °C (spodní kvašení) až 30 °C (svrchní kvašení). Kvašení je řízeno-regulováno chlazením kvasného tanku. Délka hlavního kvašení je okolo 8 dnů. Na závěr se tank ochladí na 2-4 °C, aby se kvasnice usadily na dno tanku. Úkolem pivovarských kvasinek ve fázi hlavního kvašení je přeměnit část cukrů v mladině na alkohol a CO2.
Pro dozrávání piva se používají ležácké tanky. Dokvašování v nich probíhá při tlaku 1 bar a teplotě do 2 °C. Spodně kvašená běžná výčepní piva zrají 4 až 5 týdnů. Svrchně kvašená piva mají dobu zrání podle druhu jeden týden až 12 měsíců.

Vychutnejte si více, než jen jídlo a pití

Místní pivovar

Náš pivovar se při své rozloze 250 m² řadí mezi největší místní pivovary v kraji. Speciály pro vás připravují zkušení sládci.

Wellness

Ve wellness na vás čeká sauna, lehátka a vířivka se svým vlastním výčepem. Pro milovníky vína nabízíme k relaxaci sekt.

Ubytování

Nabízíme několik variant pokojů. Ubytování nabízíme jak pro jednotlivce, tak i pro firmy. Pobyt zahrnuje i snídani.

Vychutnejte si více, než jen jídlo a pití

Místní pivovar

Náš pivovar se při své rozloze 250 m² řadí mezi největší místní pivovary v kraji. Speciály pro vás připravují naši zkušení sládci.

Pivní wellness

Ve wellness na vás čeká sauna, lehátka a vířivka s vlastním výčepem. Pro milovníky vína pak nabízíme vinný sekt.

Ubytování

Nabízíme několik variant pokojů. Ubytování nabízíme jak pro jednotlivce, tak i pro firmy. Pobyt zahrnuje i snídani.

Kontakty

Sociální sítě

Vychutnejte si náš pravidelný obsah na sociálních sítích. Vedle toho, že nás podpoříte, vám také neuteče žádná novinka.

© Aero restaurace
Web vytvořil • Dominik Šmotek.